Klimaatbericht

Steeds meer zomerse dagen door klimaatverandering

19 mei 2017

In Nederland spreken we van een zomerse dag bij een gemeten maximumtemperatuur van 25 °C of hoger op het meetveld van het KNMI in De Bilt. De eerste twee zomerse dagen van 2017 zijn gemeten op dinsdag 16 en woensdag 17 mei. Dinsdag liep de temperatuur in De Bilt op tot 26,2 °C. Op woensdag werd het nog iets warmer, 28,4 °C. Vorig jaar viel de eerste zomerse dag op 7 mei. In 2013 moesten we echter wachten tot 6 juni. De vroegste zomerse dag in De Bilt - bijgehouden sinds 1901- is tot nu toe geweest op 14 april 2007.

Door de opwarming van het klimaat wordt de gemiddelde maximumtemperatuur in de Nederlandse zomer hoger. Hoge maxima worden steeds vaker gehaald. Dit zien we terug in de toename van het aantal zomerse dagen per jaar. We mogen nu op 26 zomerse dagen rekenen waarvan gemiddeld 4 in het voorjaar. Sinds de periode 1951-1980 zijn er gemiddeld 10 zomerse dagen bijgekomen waarvan 2 in het voorjaar. Dit zijn gemiddelde waarden, er zijn natuurlijk verschillen in het aantal zomerse dagen van jaar tot jaar.

Bijgaande figuur laat zien dat de gemiddelde maximumtemperatuur in de zomer in de afgelopen 30 jaar met ruim 1 graad is toegenomen. Je kan daarom de vraag stellen of de definitie van een zomerse dag niet zou moeten meebewegen met de klimaatverandering. Klimaatverandering heeft grote nadelen, zoals zeespiegelstijging en meer extreem weer, maar  velen zullen jaarlijks 10 extra zomerse dagen in Nederland als een aangenaam gevolg van klimaatverandering ervaren.

 

KNMI-klimaatbericht door Michiel van Weele

De gemiddelde maximumtemperatuur in de zomer neemt toe. Hierdoor hebben we er gemiddeld 10 zomerse dagen per jaar bijgekregen.
De gemiddelde maximumtemperatuur in de zomer neemt toe. Hierdoor hebben we er gemiddeld 10 zomerse dagen per jaar bijgekregen.
Foto Tineke Dijkstra
Foto Tineke Dijkstra

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wát een pak sneeuw!

    Deze week sneeuwt het vaak. Ook vandaag weer. Toen ik na de sneeuwbuien op maandagochtend op lang...

    07 januari 2026 - Klimaatbericht
  2. Jaaroverzicht aardbevingen 2025

    In 2025 zijn er Nederland 59 aardbevingen opgetreden. Daarvan waren er 35 geïnduceerde en 24 natu...

    05 januari 2026 - Nieuwsbericht
  3. Liveblog code oranje gladheid januari 2026

    Deze week is gladheid door sneeuw in het hele land. Maandag 5 januari gold hiervoor code oranje i...

    05 januari 2026 - Liveblog
  4. Zonnig en warm 2025

    Met een gemiddelde temperatuur van 11,4 °C was 2025 warm. En dit jaar was - na 2022 - het zonnigs...

    30 december 2025 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten