Nieuwsbericht

Voortzetting weermodel HIRLAM

14 december 2010

Het onderzoeksprogramma voor het weermodel HIRLAM (High Resolution Limited Area Model) wordt voortgezet tot tenminste 2015. De nationale weerinstituten van tien Europese landen - waaronder het KNMI – hebben een Memorandum of Understanding afgesloten om dit samenwerkingsverband met vijf jaar te verlengen.

In de komende jaren zullen de nationale weerdiensten van Denemarken, Estland, Finland, Ierland, IJsland, Litouwen, Nederland, Noorwegen, Spanje en Zweden gezamenlijk werken aan het verder ontwikkelen van dit ruimtelijk gedetailleerd weermodel voor korte-termijnverwachtingen, het zogenaamde HARMONIE model (HIRLAM ALADIN Research On Mesoscale Operational NWP in Euromed). Dat model rekent met een resolutie van 2,5 kilometer. Het KNMI zal voor dit HIRLAM-B programma de programmamanager leveren.

Het KNMI gebruikt HIRLAM voor de korte-termijnverwachtingen. Dit weermodel berekent op basis van de meest recente gegevens over wind, temperatuur, neerslag, luchtdruk en vochtigheid de veranderingen in de atmosfeer voor de komende 48 uur. HIRLAM doet dit voor een relatief klein gebied zodat kleinschalige ontwikkelingen goed gevolgd kunnen worden.

De HIRLAM-weermodellen worden vier keer per dag gemaakt voor een gebied van circa 3000 kilometer rond Nederland en de Noordzee. Daarnaast worden er acht keer per dag verwachtingen berekend tot 24 uur vooruit op een kleiner gebied. Dat biedt de mogelijkheid om bij gevaarlijk weer situaties regelmatig updates te maken van de verwachting, bijgestuurd door de laatste waarnemingen.

3D visualisatie van een onweerscomplex zoals berekend met HARMONIE waarbij je het aambeeld van het buiencomplex, ver voor de bewolking uit dichtbij het oppervlak goed te zien is (Bron: KNMI)

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. De stormvloed van 1825: een vergeten ramp zonder weerga

    Precies tweehonderd jaar geleden vond in Nederland de grootste natuurramp van de negentiende eeuw...

    03 februari 2025 - Nieuwsbericht
  2. Vrij sombere en natte januari

    De eerste maand van dit jaar was nat. Zeker de eerste tien dagen was het nat met vrijwel dagelijk...

    31 januari 2025 - Nieuwsbericht
  3. De staat van ons klimaat 2024: Weer een recordwarm jaar

    Klimaatverandering laat zich steeds sterker zien, zowel in Nederland als wereldwijd. Er zijn in N...

    30 januari 2025 - Nieuwsbericht
  4. Klimaatverandering heeft het risico op natuurbranden rond Los Angeles vergroot

    In Los Angeles, Californië, ontstonden vanaf 7 januari 2025 twee grote natuurbranden: de Palisade...

    29 januari 2025 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten